Přinesli jste si domů malý uzlíček štěstí a těšíte se, jak si budete užívat společných chvilek. Přichystali jste krásný pokojíček a hlavně postýlku, ve které bude miminko trávit v prvních měsících života nejvíce času. Ale co to? Chvilky uspávání, které měly být tím nejkrásnějším okamžikem se mění ve chvíle hrůzy, kdy miminko pláče, nechce spinkat a vy nevíte proč. Je nakrmené, přebalené, bříško ho nebolí, ale přesto vidíte, že se v postýlce necítí dobře. Příčiny mohou být různé.
Miminko bylo zvyklé 9 měsíců na bezpečí v matčině bříšku
Nejprve se ujistěte, že v místnosti, kde miminko spinká není příliš horko. Ideální teplotou je 19 °C. Vhodné je také před uložením miminka místnost vyvětrat. Miminko bylo zvyklé 9 měsíců na bezpečí v matčině bříšku a najednou se ocitlo ve velikém světě, kde se cítí ztraceno. Některým dětem může vyhovovat zabalení do zavinovačky, ve které mají pocit těsného obemknutí, stejně jako tomu bylo u maminky v bříšku. Je vhodné vybrat takový materiál, který se hodí k danému ročnímu období. Výrobci nabízejí jak zimní, tak letní varianty zavinovaček. Dávejte ale pozor na přehřátí. Malé děti ještě nemají vyvinutou termoregulaci a snadno se mohou v zavinovačce zpotit.
Navoďte atmosféru, jakou zná miminko z bříška
V děloze bylo miminko rovněž obklopeno nejrůznějšími zvuky, které k němu pronikaly. Ty mohly dosahovat hlasitosti až 80 decibelů, což lze srovnat se zapnutým vysavačem. Abychom tyto zvuky napodobili a navodili tak atmosféru, jakou zná miminko z bříška, můžeme například zapnout fén nebo vysavač na nižší výkon. Dobro variantou jsou také nahrávky bílého šumu na CD nebo v telefonu. Výborný je také plyšový šumící medvídek, který má v sobě zabudovaný mechanismus, na kterém si můžete vybrat z pěti druhů uklidňujících zvuků – dva zvuky fénu, šum plodové vody s tlukoucím srdcem, padajícího deště a mořských vln. Výhodou je, že mechanismus se po 60 minutách sám postupně ztiší a vypne a vy tak nemusíte myslet na to, že stále běží.
Tělesný kontakt je pro novorozence nejlepší
Pokud chcete miminko nejprve uklidnit houpáním v náručí, určitě neděláte chybu. Tělesný kontakt je pro novorozence to nejlepší a snadno ho tak uklidníte. Přendání do postýlky by pak neměl být problém. Dejte si ale pozor, aby si děťátko na houpání nezvyklo a nevyžadovalo ho pokaždé. Naučte ho usínat i samostatně.
Při hlubokém spánku buduje tělo svou obranyschopnost
Pohled na klidně spinkající miminko je pro rodiče velikou odměnou a určitě se přistihnete, jak dlouhé minuty stojíte u postýlky a něžně se díváte na klidný obličej a pravidelný dech vašeho drobečka. Pokud miminko klidně a hluboce spinká, nachází se v NREM fázi spánku, kdy tělo buduje svou obranyschopnost, vytváří se růstový hormon a také se lépe hojí rány. Tyto fáze se střídají s fázemi REM spánku, kterému se také říká „neklidný spánek“, ve kterém podvědomí zpracovává vše, co děťátko zažilo během dne.