Postýlka by měla být pro dítě místem, kde se cítí bezpečně a může v klidu usnout. Jsou ale jistá pravidla, co do postýlky patří a co je naopak nevhodné a mohlo by miminku ublížit.
Polštář
U novorozenců a miminek minimálně do jednoho roku polštář rozhodně nepoužívejte. U takto malých dětí je riziko, že se do polštáře zamotají nebo si ho přetáhnou přes hlavu a hrozí riziko udušení. Jako náhrada úplně postačí čistá bavlněná plenka. Spaní bez polštáře je do dvou let navíc dobré pro správný vývoj dětské páteře, která zatím nepotřebuje oporu v podobě polštáře. Teprve když si dítě samo začne muchlat peřinku pod hlavu, je čas na to, pořídit mu i polštář. Jako první sáhněte po placatém polštáři a ten časem můžete vyměnit za vyšší. S dospěláckým polštářem spěchat nemusíte.
Peřinka
Stejně jako polštář, ani peřinka nepatří do postýlky novorozence. Děťátko by si mohlo při máchání ručičkama a nožičkama přetáhnout peřinku přes hlavu a udusit se. Pro začátek je vhodnější zavinovačka a později spací fusak. Při výběru peřinky volte, pokud možno, bavlněnou a prodyšnou. Vhodná je spíše tenká přikrývka, pod kterou se nebude děťátko potit.
Látkové mantinely
Pokud jste vybrali kvalitní postýlku a umístili ji na místo, kde není průvan, nejsou látkové mantinely potřeba. Mnoho rodičů si myslí, že strohé tyčky postýlky je potřeba zjemnit látkou a také zakrýt dětem výhled ven z postýlky. Pravdou je, že ve chvíli, kdy se dítě v postýlce při spaní posouvá, může se obličejem přitisknout k látkovému mantinelu a ztratí tak přístup vzduchu. Je tedy na zvážení, zda jsou látkové mantinely nejvhodnější ozdobou postýlky.
Matrace
Kvalitní, prodyšná matrace by v postýlce miminka měla být samozřejmostí. Páteř malých dětí je stále ve vývinu a neměl by na ni být vyvíjen přílišný tlak. Proto se nehodí ani příliš tvrdá, ani moc měkká matrace. Měla by být vyrobena z prodyšného materiálu, který zajistí správné odvětrávání a miminko se nebude při spánku potit. Matrace, která nedýchá, může být také zdrojem roztočů a nejrůznějších mikroorganismů. Je vhodné, aby měla matrace bavlněný potah, který dobře odvádí vlhkost a který lze sejmout a vyprat v pračce.
Monitor dechu
V názoru na pořízení monitoru dechu existují dva tábory. Jedni tvrdí, že jde o zbytečnost, která jen straší rodiče, druzí zastávají názor, že jde o pomocníka, který může zachránit život miminka. Pravdu mají obě strany. Monitor dechu snímá dechovou frekvenci dítěte a pokud je mezi nádechy pauza delší než 20 vteřin, spustí se poplach.
Dudlík
Miminko se rodí s potřebou sát a díky dudlíku můžete jeho potřebu uspokojit, případně ho s ním také uklidnit. Dudlík by nemělo dostat miminko v prvních šesti týdnech života, kdy se s maminkou teprve sehrávají při kojení. Jelikož je sání dudlíku (i toho na lahvičce) jiné než to z prsu, mohlo by miminko zmást a ztížit tak kojení. Teprve ve chvíli, kdy máte kojení plně zvládnuté, můžete dudlík použít jako uklidňující pomůcku. Je dobré mít u postýlky připraveno hned několik osvědčených dudlíků, abyste v noci nehledali ten jediný, který zrovna někam zapadl.
Plyšák
Vzhledem k tomu, že jde o látkovou hračku, nedávejte ho do postýlky v prvních měsících. Platí stejné riziko jako u polštářku, peřinky a látkových mantinelů. V pozdějším věku ale může být plyšový kamarád skvělou volbou, jak děťátku postýlku zútulnit a dopřát mu něco, k čemu se může během noci přitulit.